RECENZJA UŻYTKOWNIKA WOVO:


Witam Serdecznie.
Kolumny Roth dzięki uprzejmości pana Andrzeja Lemańskiego z firmy Rafko trafiły do mnie tydzień temu.

Nie będę się rozpisywał wiele na temat wyglądu, zdjęcia dobrze to ukazują. Natomiast kwestia solidności jest naprawdę na bardzo dobrym poziomie. Kolumny nie należą do najlżejszych. Wszystkie elementy są bardzo ładnie dopasowane do siebie, łącznie z faktem że maskownica to nie jakiś plastikowy wynalazek.

Po ustawieniu oraz podłączeniu kolumn, puściłem jeszcze na zimnym sprzęcie któryś numer z mojej ulubionej płyty TOTO – Tambu. Od razu rzuciły mi się w ucho 2 bardzo dla mnie zasadnicze rzeczy - mianowicie: kolumny mają kawał solidnej podstawy basowej, oraz przede wszystkim – nie są ciemnymi kolumnami, nie grają jak za kocem, ale jasno.

Mój pokój w którym słucham muzyki ma niecałe 16m^2 i w mojej opinie Roth Oli 4 to nadal za duże kolumny do takiego pokoju. Chcę tu zaznaczyć że z większością brzydkich rezonansów sobie poradziłem więc odczucia basu są dosyć poprawne.

Pamiętajmy jednak że bas (do ok. 120Hz) to 1/3 tego co słyszy człowiek, dlatego taka spora dawka tego zakresu powoduje, że muzyka z Roth Oli 4 jest miła, przyjemna, ciepła … po prostu muzykalna. Niekwestionowanie przy akustycznej spokojnej muzyce z udziałem kontrabasu czy wiolonczel czuje się że kolumny swoimi cichymi pomrukiwaniami w dole pasma chcą więcej, mocniej, głośniej. Jedynym minusem jest delikatny brak zróżnicowania barwowego.

Teraz coś o średnicy – do niej mam największy żal. Niestety ale średnica Roth Oli 4 jest szczupła. Jest wg. mojego wrażenia lekko wycofana, co z reszta w niczym nie przeszkadza, ale jest niestety szczupła. Kolumny tak jakby bały się grać tym pasmem, niby wszystko jest ok, ale gitary są za chude, męskie wokale pozbawione chrypy, a nawet nie pozbawione, bo to wszystko jest, ale nie w tym miejscu gdzie powinno.
Góra pasma bardzo poprawna, bez żadnych skłonności do „posykiwań” których nienawidzę. Roth Oli 4 gra detalicznie, wysoko, a wysokie dźwięki są takie jak powinny być, szybkie, delikatne, ale nie ostre. Tutaj brawo za taką górę pasma w takim budżecie, a głośnik nie wygląda … oj nie wygląda.

W temacie sceny i stereofonii… kiedy czytam opinię że kogoś dźwięk otula albo nie otula to śmiać mi się chce. Dźwięk to nie jest kołdra. Natomiast wbrew poprzednim opiniom dla mnie stereo było jak najbardziej poprawne, wszystkie plany dźwiękowe rozkładały się poprawnie, kolumny gubiły się w pomieszczeniu i było naprawdę fajnie. Biorąc pod uwagę że kolumny są też przeznaczone do systemów kina domowego jestem przekonany że dźwięk w systemach przestrzennych z użyciem tych kolumn będzie fruwał po całym pomieszczeniu. Podczas oglądania koncertów te kolumny naprawdę pokazują pazur. Wszystko się zgadza, natężenie dźwięku oraz proporcje w paśmie. Są emocje, jest czad !!!

Na pewno dźwięk z Roth Oli 4 nie jest dźwiękiem płaskim, pozbawionym polotu oraz tego czegoś, co zachęca do dłuższego słuchania. Nie są konkurencją dla konstrukcji z wyższych półek, ale dla mnie największy plus tych kolumn to to, że nie wypłukując się ze wszystkich pieniędzy możemy mieć bardzo poprawny, przyjemny dźwięk, który nie męczy, i którego można słuchać bardzo długo. A do tego wszystko to jest opakowane w bardzo ładną obudowę.

Tydzień z tymi kolumnami był bardzo przyjemnie spędzonym tygodniem. Panu Andrzejowi chcę jeszcze raz bardzo podziękować, a Was zaprosić do lektury i do słuchania przede wszystkim muzyki !!!

Zestaw numer 1:
Wzmacniacz: Alchemist Kraken ADP6 MK II, Delta Studio KT88
Źródło: Squeezebox + serwer plików, Behringer SRC2496 mod.
Kabel cyfrowy: Apogee WE-RR spdif
IC: konstrukcja własna
Kable głośnikowe: XLO Ultra 6
Kable sieciowe: normalne, porządne.

Zielona herbatka i winko Le Carillon Rose
Repertuar: Audio
TOTO – “Tambu”, Phil Collins – “Dance into the Light”, Loreena McKennit – “Books of Secret”, Allan Taylor – “Colour to the Moon”, Chris Jones – “Moontruck & No Looking Back”, Blackmore`s Night – “Ghost of Rose”, The Eagles – “Hell Freezes Over”.
Video: Justin Timberlake – “Future Sex Live Show”, Peter Gabriel – “Growing Up”, Within Temptation – “An Acoustic Night at the Theatre ”


Źródło:www.audiostereo.pl

 
Copyright by RAFKO & Roth Audio 2013